» Akcja NGO: Szukajmy pamiątek z powstania

Brzeg, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Prudnik, Strzelce Opolskie | www.ngopole.pl | 23-09-2012, 01:06:24

Akcja NGO: Szukajmy pamiątek z powstania

Zaprzyjaźniony z nami portal www.ngopole.pl wraz z Fundacją dla Dziedzictwa rozpoczęli pożyteczną akcję poszukiwań pamiątek po powstaniu styczniowym. Już za 4 miesiące będziemy obchodzić 150 rocznicę wybuchu tego powstania.

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy, przygotowujemy się do przypadającej na 22 stycznia 2013 r. 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Przygotowujemy teksty rocznicowe i ciekawostki związane z powstańcami 1863 r.

Chcemy tę wyjątkową rocznicę świętować wspólnie z Państwem. Zachęcamy więc do stworzenia obywatelskiego katalogu pamiątek po Powstaniu Styczniowym. Nawet w województwie opolskim są ślady tego zrywu narodowego, trzeba tylko poszukać! Mnóstwo pamiątek znajduje się w województwie śląskim, a jeszcze więcej w woj. świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim.

Czas ku temu najlepszy, bowiem już niedługo będziemy odwiedzać cmentarze i porządkować groby bliskich. Podczas jesiennych spacerów zabierzmy ze sobą aparat fotograficzny, bo być może przydrożny krzyż lub kapliczka mają związek z 1863 r. Zróbmy to, bo warto o tym wiedzieć i w 150. rocznicę uwiecznić! Prosimy o nadsyłanie na adres biuro@dladziedzictwa.org fotografii pomników, mogił uczestników powstania, krzyży pamiątkowych, tablic w kościołach lub na instytucjach publicznych wraz z ich dokładnym opisem.

Czasu jest sporo, więc wspólnie możemy do stycznia 2013 r. stworzyć piękne dzieło upamiętniające największe polskie powstanie narodowe, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Jesteśmy Im to winni!zobacz komentarze (0) | Ocena: 0,0 | Głosów: 0 | Odsłon: 1413


  • Gościu skomentuj tego newsa:
    IP: c422484d227a88b4c0dabeef20d3c52b
    Jeżeli chcesz wysłać komentarz wciśnij "Enter". Nie chcesz przepisywać kodu z obrazka? Zarejestruj konto już teraz!