» Collegium po raz czwarty

Opole | Adam Fila | 23-09-2012, 00:00:00

Collegium po raz czwarty

Kolejny – czwarty już zjazd zjazd uczestników I edycji Collegium Nobilium Opoliensis odbył się w minioną sobotę w Opolu. Jak zwykle niezwykłej inicjatywie edukacyjnej Stowarzyszenia Horyzonty gościny udzieliła Villa Academica należąca do Uniwersytetu Opolskiego. Jak zwykle studentów CNO czekały niebanalne zajęcia.

Wykład pt.„Pozycja i rola samorządu terytorialnego w Polsce” nieprzypadkowo poprowadził Tomasz Strzałkowski, który od wielu jest radnym powiatu opolskiego. Na podstawie własnego doświadczenia przybliżył studentom tematykę samorządu terytorialnego w Polsce oraz opowiedział jak to wszystko wygląda od kuchni.

Ćwiczenia zatytułowane „Proza życia - życie prozy, czyli ważne powieści XX wieku” poprowadziła Krystyna Cieszyńska. W ramach tych zajęć każdy ze studentów musiał przygotować wystąpienie, podczas którego miał zaprezentować jedną XX- wieczną powieść, która wywarła na nim duże wrażenie. Kolegianci rekomendowali m.in. „Wielki Marsz” Stephena Kinga, „Ostatnią Kohortę” Waldemara Łysiaka czy „Rok 1984” George Orwella.

Ponadto słuchacze odbyli zajęcia dotyczące kultury żywego słowa, ćwiczyli emisję głosu, dokonali analizy porównawczej piastowskiej i jagiellońskiej koncepcji państwa, zapoznali się z technikami pracy umysłowej pozwalającymi na wydajne zarządzanie czasem i efektywne planowanie celów, a także odbyli trening skutecznej komunikacji. Na koniec kolegianci opuścili podwoje Villa Academica i ruszyli na zajęcia sportowe. Kolejny zjazd CNO odbędzie się w dniach 6-7 października w Warszawie.

Collegium Nobilium Opoliensis, którego dyrektorem jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, to unikalny program edukacyjny Stowarzyszenia „Horyzonty” skierowany do ambitnych młodych ludzi, którzy dostrzegając niedostatki systemu masowej edukacji, chcą podnieść swoje kompetencje i umiejętności społeczne. Ta nowa konserwatywna szkoła ma być kuźnią idei i charakterów w duchu nowoczesnego patriotyzmu wyrażanego szacunkiem do państwa, jego tradycji i historii.

Collegium Nobilium Opoliensis ma być również centrum myśli i inicjatyw republikańskich, zalążkiem pierwszego opolskiego think tanku w dziedzinie nauk społecznych, opartego na pracy zespołów pierwszych trzech interdyscyplinarnych Katedr: Historii, Filozofii i Filologii oraz Politologii, Dziennikarstwa i Rozwoju Regionalnego, a także Kształcenia Biznesowego i Ustawicznego.

Zobacz zdjęcia z CNO:
 zobacz komentarze (1) | Ocena: 0,0 | Głosów: 0 | Odsłon: 1344


 • Gościu skomentuj tego newsa:
  IP: b286a716d984fad8c442d01af0394144
  Jeżeli chcesz wysłać komentarz wciśnij "Enter". Nie chcesz przepisywać kodu z obrazka? Zarejestruj konto już teraz!

 • Anonim
  Anonim26-09-2012, 13:23:18
  IP: a8ad935d69a6a3b96b35bca314717690
  Wpisz tutaj swój komentarz...