» Hołd zamordowanym

Opole, Strzelce Opolskie | bolbez | 28-09-2012, 00:00:00

Hołd zamordowanym

Uroczysta msza święta za zamordowanych partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kapitana Henryka Flame pseudonim "Bartek" odbędzie się w sobotę o godz. 11.00 na polanie Hubertus w Barucie.

Swój udział w uroczystościach zapowiedziała grupa członków rodzin partyzantów  z Podbeskidzia, skąd pochodzili podkomendni "Bartka". Uroczystości ma także towarzyszyć wojskowa oprawa - kompania reprezentacyjna oraz polowa służba liturgiczna.

Liczący kilkaset osób oddział "Bartka" stanowił dla "władzy ludowej" na tyle istotnz problem, iż plan operacji "Lawina", która miała doprowadzić do likwidacji oddziału opracowano w samym Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

Latem 1945 r. do oddziału przeniknął oficer UB podający się za przedstawiciela dowództwa NSZ, który zaproponował ewakuowanie członków oddziału do Europy Zchodniej. Po długich namysłach, a potem po żmudnych przygotowaniach żołnierze "Bartka" kilkoma konwojami mieli zostać przewizieni w pobliże zachodniej granicy, skąd mieli wyruszyć do Niemiec i dalej na Zachód.

Obsadzone rzekomo przez przebranych partyzantów dostarczone de facto przez UB ciężarówki przewiozły partyzantów na teren Opolszczyzny w conajmniej trzech transportach. Jeden z nich - liczący około 140 partyzantów - we wrześni u1945 r. trafił do stodoły na polanie Hubertus.

W nocy gdy partyzanci spali agenci UB odpalili załozone wcześniej ładunki wybuchowe, które rozniosły na strzępy stodołę i śpiących w niej żołnierzy NSZ. Przez kila dni funkcjonariusze UB zbierali po okolicznym lesie szczątki rozerwanych ludzkich ciał, które palono na stosie, a popioły zakopywano.

Inna grupa - około 150 żołnierzy NSZ - trafiła do baraku na terenie lotniska w pobliżu Grodkowa. Tam do budynku wrzucono granaty, a pozostałych przy życiu partyzantów rozstrzelano metodą katyńską nad 4-metrowym dołem.

Uroczystości w Barucie upamiętniające wszystkie ofiary operacji "LAwina", odbywają się zawsze w ostatnią sobotę września na polanie Hubertus w pobliżu wsi Barut w gminie Jemielnica w Powiecie Strzeleckim..

Ciekawostką jest fakt, iż w tym roku próżno szukaliśmy informacji o uroczystościach w Barucie na stronach internetowych: gminy Jemielnica, Powiatu Strzeleckiego i Województwa Opolskiego.zobacz komentarze (0) | Ocena: 0,0 | Głosów: 0 | Odsłon: 2302


  • Gościu skomentuj tego newsa:
    IP: f7f00ec1e2d78ba17ee31466fca43b88
    Jeżeli chcesz wysłać komentarz wciśnij "Enter". Nie chcesz przepisywać kodu z obrazka? Zarejestruj konto już teraz!